En iyi hosting firmaları hakkında kullanıcı yorumları ve incelemeler.Hosting fiyat ve özellikleri için bilgilendirme yaparız.

29 Ocak 2017 Pazar

Avakado hayatımın meyvesi

Evet itiraf ediyorum, bende hayatı boyunca avakado yememiş insanlardan biriydim. Bunu büyük bir eksiklik olarak görmesem de doktorların sağlıklı olmak için yememiz gerektiğini söyledikleri bu meyveyi merak da ettim doğrusu.
Etli kısımlarında sabit yağ, potasyum ve A, D, E vitaminleri bulunuyormuş meğer ve avokadonun sabit yağında da ayrıca protein ve vitamin varmış. Durun dahası da var avokado, içerdiği antioksidan maddeler nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye de sahipmiş. En önemlisi ve akılda en fazla yer edici özelliği de sanırım kanser hastalığına karşı koruyucu etkisi olması. Bunlar televizyondaki sağlıklı beslenme uzmanı programcılarının anneme aktardıkları.  (Dolayısı ile bana da) Ama işin doğrusu ben kozmetik sektöründen tanıyorum daha çok bu meyveciği.

Velhasıl bir gün markette karşılaştığım bu meyveyi merak ederek aldım. Amaç annemi birazcık mutlu ederek sağlıklı yaşamanın zevkine varmaktı sadece. Daha önce avakado yeme kılavuzu  diye bir şeye rastlamadığım için (yedikten sonra internette buldum . Türk usulü armut ve elmaya yaptığım gibi kabuğunu soyup, dilimleyerek hazırladım ve servis tabağında anneme sundum. Ama sanıldığının aksine annem benden daha zeki çıkarak önce sen ye dedi. Ben ise biraz uğraştan sonra anca beraber kanca beraber diyerek aynı anda ısırmayı teklif ettim. Ana yüreği dayanamayıp kabul etti ve beraberce aynı anda tattık bu meyveyi. Veee beklenmeyen son (en azından biz beklemiyorduk) tadı iğrençti. Her insanın damak zevkinin farklı olduğunu bilmeme rağmen bu meyvenin nasıl satıldığını ve tüketildiğini merak ettim ve internette biraz araştırma yaptım. Avakado nasıl yenilir? adlı kılavuzu da bu şekilde buldum. Hem eğlenceli hikayesi ile çok eğlendiğimden hemde sizlerinde benim cehaletime düşmenizi istemediğimden onu sizlerle paylaşmak istedim.
Konya’da kurulu bir alışveriş merkezi, çok sayıda müşterisinin tropikal avokado meyvesini satın almak istemesi, buna karşın bu meyveyi tüketme konusunda bilgileri olmadığı için almaktan vazgeçtiklerini bildirmeleri üzerine, avokado yeme kılavuzu hazırladı. Hazırladıkları kılavuzu, avokado meyvesini satın alan müşterilerine verdiklerini belirten alışveriş merkezi yetkilileri, bu yolla daha önce çok az miktarda satılan avokadonun satışının bir anda arttığını bildirdiler.
Avokadonun tüketimi konusunda 5 farklı yolun ele alındığı kılavuzda şu bilgiler yer alıyor:
Avokado ancak yumuşadıktan sonra yenilebilir. Sert iken acıdır. Yumuşayan avokadonun kabuğu ince şekilde soyulur. (El veya bıçak ile)
1. Meyva uzunlamasına ortadan kesilir. Ortadaki iri çekirdek çıkarılır. Meyva ince ince cips gibi doğranır veya ezilir. Tuz, kırmızı veya karabiber ekilir. Limon sıkılır karıştırılır. Arzuya göre biraz taze veya kuru soğan kıyılarak ilave edilir. Maydanoz ve domates ilave edilebilir. Salata gibi yenir. (Not: yağ istemez.)
2.Soyulmuş ve ezilmiş avakado sarımsaklı yoğurt ile karıştırılır. Limon ilave edilmez, böyle de yenilebilir.
3. Omlet yapılır. Peynir yerine avokado konur.
4. Mantar sote gibi sote yapılabilir.
5. Ezilmiş avokado bal ve ezilmiş cevizle karıştırılır. Bu takdirde tuz, limon, biber ilave edilmez. Afiyet olsun.

Popular Posts

Copyright © Hosting Fiyatları Ve Özellikleri | Powered by Blogger