En iyi hosting firmaları hakkında kullanıcı yorumları ve incelemeler.Hosting fiyat ve özellikleri için bilgilendirme yaparız.

27 Ocak 2017 Cuma

Kötü Hosting İnsanı Hayattan Bezdirir

Alt yapı bir işin temelidir. Yani alt yapınız (hosting, script) ne kadar sağlam ve güzel ise başladığınız yolda rakiplerinizden bir adım öndesiniz diyebiliriz. Sürekli bildirim yapmak zorunda kaldığınız, sitem çok kapalı kalacak mı sorularını sorduğunuz, farklı bir şey yapmak istediğinizde sizden hemen teknik destek için ekstra ücret isteyen ve sizi zor duruma düşüren kötü hosting firmaları insanı hayattan bezdirir. Bundan yıllar önce tutmuş bir projemi çöpe atmıştım çünkü bir yerden sonra insanda o arzu ve istek kalmayabiliyor.
Web hosting firması seçerken gerçekten çok dikkat etmelisiniz. Hatta bir projeniz varsa hosting ayağı gerçekten sağlam olmalı. Sürekli kapanan, yavaşlayan bir siteyi hiç kimse istemez ve gelen ziyaretçileriniz de sizi beklemez. Ziyaretçi sizi sevmezse Google size üvey evlat muamelesi yapar.
Ben web hosting satın alırken dikkat ettiğim şeyleri sıralayayım eğer unuttuğum, atladığım ve yanlış düşündüğüm bir şey varsa devamını siz getirebilirsiniz. Bunun için konumuza yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca e-posta listemize kayıt olarak artık sizde ekipte yer alabilirsiniz ve ilginizi çekebilecek, indirimleri size çok daha kolay ulaştırabiliriz.
  1. Uzun süredir ayakta olan sağlam hosting firmaları var ben şahsen ilk onlarla başlayarak bir liste yapıyorum. Gerekirse kağıt kalem çıkarıp hepsini tek tek yazıyorum.
  2. Web hosting satın alınma işleminden sonra sorgusuz sualsiz iadeyi kabul edecek mi ve bunu ne kadar sürede yapabileceğim diye bakıyorum. Böylelikle firma en azından kendine güvenini ortaya koymuş oluyor.
  3. Sürekli ulaşabileceğim canlı desteği, telefon desteği var mı buna bakıyorum ve bildirimlere cevap verme hızlarına bakıyorum. (Gerekirse üfürükten bir bildirim yolluyorum geri dönüş hızlarını kontrol ediyorum. Adamlara ben hosting satın alacağım demeyin dönüşler çok kısa sürer .Onun yerine daha farklı konularda sorular sorun.) Çünkü müşteri desteği gerçekten çok önemli.
  4. Referanslarını kontrol ediyorum. Bir çok forumda konu bulabilirsiniz bununla ilgili. Müşterileri ile sürekli sorun yaşayan firmalardan uzak duruyorum.
  5. Bir sorun çıktığındaki davranışları ne tutumda. Çünkü biliyoruz ki bir çok web hosting firması “bu bizden kaynaklı değil” cümlesini sık kullanılanlara eklemiş durumda.
  6. Düzenli olarak yedekleme yapıyorlar mı ? (Günlük olmasa bile en azından haftalık. Bir sorun olduğunda bu bizim görevimiz değil kardeşim bak hizmet koşullarında yazmışız gibi bir cevapla karşılaşmamak için.)
  7. YS belgesi zaten yukarıdaki aşamaları geçmiş bir çok web hosting firmasının sahip olduğu bir belgedir. Bunu söylemiyorum bile.
  8. Disk alanı şu kadar olmalıdır falan filan diye yazıp yazıyı uzatmak da istemiyorum. Zaten çoğu kişi bu ihtiyaçları biliyordur bilmeyenler satın alma işlemini yapacakları web hosting firmasına ticket atabilirler. Bakın destek süresini öğrenme adına size soracak bir soru çıktı.  Ayrıca e-posta listemize kayıt olabilirsiniz. Böylelikle yeni yazılardan anında haberiniz olabilir ve web hosting firmalarının bize özel yaptığı indirimlerden yararlanabilirsiniz.

Popular Posts

Copyright © Hosting Fiyatları Ve Özellikleri | Powered by Blogger