En iyi hosting firmaları hakkında kullanıcı yorumları ve incelemeler.Hosting fiyat ve özellikleri için bilgilendirme yaparız.

29 Ocak 2017 Pazar

Olimpos’ta tatil bir başka

Çalışanlar bilir, bütün sene sabırsızlıkla beklenen o tatil günlerinin özlemini. Bazılarımız bir kaç ay öncesinden başlar yer araştırmaya, bazılarımız ise son hafta karar verir ne yapacağına. Ama nasıl olursa olsun, tatili düşünmek bile rahatlatır insanı.
Herkesin tatil anlayışı da farklıdır. 5 yıldızlı otellerde her şey dahil programları ile hiçbir şey yapmadan havuz başında tatil yapmak da güzeldir elbet. Ancak bir de betonarme binalar ve kalabalıktan uzak sessiz sakin, deniz ile doğanın iç içe olduğu yerlerde tatil yapmak vardır ve işte benim gibilerin düşlerindeki tatilde budur. Neyse ki ülkemizde her kesime hitap edecek tatil yeri mevcut ve bende aradığımı Olimpos’ta buldum.


Öncelikle size genel olarak biraz bilgi vereyim. Olimpos (Olympos) Antalya şehir merkezine 2 saat uzaklıkta, Likya yolu üzerinde Toros sıradağlarının batı kanadında bulunan Bey Dağları Milli Parkı’nın içinde yer alıyor. Bey dağlarının karlı tepelerinden aşağıya inildikçe yemyeşil çam ve sedir ağaçları arasından Akdeniz‘in o müthiş turkuaz renginin göründüğü Olimpos, bir ören yeri (Tarihsel yada arkeolojik değer taşıyan eski medeniyet kalıntılarının bulunduğu yerlere ören yeri denilmekte. Ayrıca bu alanlara harabe de denilmektedir.) olduğundan dolayı büyük bir turistik merkez olması yasalarla engellenmiş ve böylelikle bölgenin doğal yapısı korunmuş bir yer. Bu nedenle Olimpos’a giriş-çıkışlarınız Kültür Bakanlığı’na bağlı ve müze kart ile yapılmakta. (Gitmeden önce müze kartınızı yanınıza mutlaka alın, önemli bir tavsiye)
Tüm ziyaretçilerin hoşça vakit geçirdikleri benzersiz bir doğal cennet haline gelen antik şehir, en son olarak doğa tarafından fethedilmiş. Şehri gezmek için ormanın içerisinden, vahşi hayatı görerek, çam ve defne ağaçlarının kokusunu duyarak  yaptığınız yolculuğun ardından muhteşem sahil şeridi sizi karşılıyor. Ayrıca sahil sadece güneşlenme tutkunlarına ev sahipliği de yapmıyor, yaz aylarında büyük deniz kaplumbağaları (Caretta caretta) geceleri yumurtalarını bırakmak için Olimpos-Çıralı sahiline geliyorlar. Hatta Caretta caretta’lar için geceleri sahile gitmek jandarma tarafından denetleniyor ve onların yumurtlamaya gelerek doğal süreçlerini tamamlamaları sağlanıyor. Her ne kadar geceleri çok daha güzel olsa da deniz, güzel bir nedeni var gidemememizin.


Gelelim bunca güzelliğin arasında kalacak yer olarak ne yapacağınıza. Olimpos da taş bina yok, daha çok yöre insanlarının işletmeciliğini yaptığı ağaç evler (bungalovlar) var. Ama Antalya sıcağını bilenlerin endişelerini gidermek için hemen söyleyeyim, bu ağaç evler klimalı, banyo ve lavabosunu da içinde bulunduruyor. Yani oldukça rahat edebiliyorsunuz. Yemeklerde çok leziz, özellikle de öğle saatlerinde yapılmaya başlanan gözlemeler. Ayrıca eğer ben, diskoda eğlenmek istiyorum diyorsanız, sizin için ahşaptan hazırlanmış barlar ve diskolar da mevcut. İster ailenizle ister arkadaşlarınızla ve hatta tek başınıza doğa ile iç içe rahatça tatil yapabileceğiniz Olimpos’u size de tavsiye ederim.

Popular Posts

Copyright © Hosting Fiyatları Ve Özellikleri | Powered by Blogger