En iyi hosting firmaları hakkında kullanıcı yorumları ve incelemeler.Hosting fiyat ve özellikleri için bilgilendirme yaparız.

5 Şubat 2017 Pazar

Arabistanlı Lawrence kimdi?

Türklere göre bir ajan, Arap halkına göre bir halk kahramanıydı. Lakap olarak Bedeviler ona Dinamit Emir derken, İngiliz milleti Arabistan’ın taçsız kralı diyordu. Ama acaba hangisi onu gerçek anlamda ifade ediyordu. Lawrence aslında kimdi?
Thomas Edward Lawrence İngiltere’nin orta doğudaki yayılmacı politikası doğrultusunda 1910 yılında Mezopotamya, Mısır, Suriye ve Filistin’i arkeolog olarak gezmiş ve buralarda zemin etüd yaparak petrol kaynaklarını tespit etmiştir. Bu gezi sayesinde Arapça öğrenmiş ve Birinci Dünya Savaşı’nda yüzbaşı rütbesiyle İngiliz İstihbarat Teşkilatı olan İntelligence Service’te casus olarak çalışmıştır.
1916 yılında arap milli faaliyetlerini yakından izlemek amacıyla orta doğuya gönderilen Lawrence, görevi doğrultusunda bölge halkını Osmanlı Devleti’ne karşı kışkırtmıştır. Bu sayede Hicaz demiryoluna yapılan gerilla saldırıları Osmanlıyı oldukça zor durumda bırakmıştır. Dolayısı ile Osmanlı Devleti cephede itilaf devletleriyle (İngiltere ve Fransa) ile savaşırken içeride ise İngilizlerin bağımsızlık umuduyla kışkırttığı Arap halkının isyanıyla mücadele etmek zorunda kaldı. Sonuçta neredeyse tüm cephelerde ağır yenilgiye uğrayan Osmanlı, orta doğuda da çok ağır bir yenilgiye uğramıştır.
Doğu lisanlarını ve şivelerini çok iyi bilen Lawrence kendine verilen görevi ajan olduğunu hissettirmeden layıkıyla yerine getirmiştir. 20 yıl cephede görev yapan Lawrence bu görevlerde yaralanmıştır ancak ölümü ne cephede ne de yakalanarak hain olarak idamla gerçekleşmiştir. Yaşamı trajikomik bir şekilde 1935 yılında Londra’da bir motosiklet kazasıyla gerçekleşmiştir. Bir döneme damgasını vuran, maceracı ruha sahip Lawrence anılarını yazdığı kitaplar sayesinde uzun süre gündemde kalmıştır. Osmanlı’nın orta doğu’daki hakimiyetini kaybetmesinde önemli bir role sahip olan İngiliz ajan, çekilen filmler sayesinde adeta efsaneleşmiştir.
Lawrence bölgede görev alan ne ilk İngiliz ajanıdır, ne de son. Umarım ki Osmanlı topraklarında kurulan Türkiye Cumhuriyeti devleti de kendi içindeki ajanlar ve onların kışkırttığı kardeşlerimiz ile mücadele ederken tarihlerine bakmayı akıllarından çıkarmazlar.

Popular Posts

Blog Archive

Copyright © Hosting Fiyatları Ve Özellikleri | Powered by Blogger