En iyi hosting firmaları hakkında kullanıcı yorumları ve incelemeler.Hosting fiyat ve özellikleri için bilgilendirme yaparız.

8 Şubat 2017 Çarşamba

Bir Yolcu Uçağı Ne Kadar Yakıt Harcar?

Hayatımızı kolaylaştırıp, uzakları yakın yapan uçakların nasıl çalışıp, nasıl bizlere hizmet ettiğini merak etmişsinizdir. Artık arada kaç bin km olursa olsun, uçakla bu mesafeyi birkaç saate indirgeyebilir, bunun yanı sıra, daha güvenli yolculuklarla yapabilirsiniz. Türkiye içerisi için, bir noktadan bir noktaya en geç 3 saat içerisinde varmanız demek, oldukça büyük bir olanaktır. Çünkü kendi otomobiliniz veya yolcu otobüsleriyle bahsi geçen bu yolun 24 saatlere kadar uzadığı söyleyebiliriz.

Yolcu uçakları, oldukça yüksek performansla çalışan makinelerdir. Bir uçakta yer alan yakıt deposunun hacmine baktığımız zaman, uçağın gidebileceği maksimum mesafe hesaplanıp, o kadar götürebilecek şekilde tasarlanmıştır. Örnek vermek gerekirse, en fazla kullanılan yolcu uçaklarından olan Boeing 747 ile 737 arasındaki depo kapasitesi farkı oldukça yüksektir. Boeing 747-400 tipinde olan bir yolcu uçağının deposu 216,840 litreye kadar çıkarken, Boeing 737-400 biçimdeki uçağın depo kapasitesi yalnızca 26,170 litredir. 747 modelli Boeing uçağı, oldukça uzun mesafeler için tasarlanmış bir jet iken, 737 modelli uçak ise, daha kısa mesafelere gitmek için tasarlanmıştır. Motor gücü ve sayısı, uçağın tükettiği yakıtla doğru orantılıdır. Baktığımız zaman, 747’de 4 adet motor bulunurken, 737 de 2 adet motor bulunmaktadır. Bu motorlar, uçağın yükünü eşit olarak paylaşıp, taşımaktadırlar.

Boeing 747 uçağı, harekete geçtikten sonraki her saniyede 4 litre yakıta ihtiyaç duyar. Ancak 737 1.2 litre ile daha az yakıt tüketmektedir. Bunun anlamı ise, Boeing 747, 150.000 litre yakıt ile 13.000 km yol gidebilir.

Popular Posts

Blog Archive

Copyright © Hosting Fiyatları Ve Özellikleri | Powered by Blogger