En iyi hosting firmaları hakkında kullanıcı yorumları ve incelemeler.Hosting fiyat ve özellikleri için bilgilendirme yaparız.

6 Şubat 2017 Pazartesi

Doğru Seçimi Yapmak ve 20/80 Prensibi

Geçenlerde rastladım: 20/80 Prensibi!
İlkin emin olamadım; sadece köprüyü geçinceye kadar mı kullanmalıydım yoksa azığımda mı taşımalıydım. Her ikisi de değildi, üzerinde düşünmek hoşuma gitmişti.
“Pareto Prensibi” olarak da biliniyormuş. Hikayesi dikkatimi çekti. İş yönetimi düşünürü Joseph Juran bu ilkeyi önermiş. 1896’da İtalyan Ekonomist Vilfredo Pareto da İtalya’nın %80’inin %20’lik bir kesime ait olduğunu gözlemlediğinden bu isimle anılmaya başlanmış. 80-20 diye adlandırılmasında da bir etken olarak kabul edebileceğimiz bu gözlem, Pareto İlkesi’ni basitçe açıklamak için yeterli: “Etkilerin %80’i etkenlerin %20’sinden kaynaklanır.”
Bu ilke günümüze kadar birçok alana uyarlanmış. Ekonomiden sanata, insan ilişkilerinden matematiğe kadar birçok dalda bu kurala rastladım. Özellikle iş hayatında şirketler bu ilke sayesinde iflas etmekten kurtulmuş. Örneğin, “Filofax” adlı şirket iflas etmek üzereyken şirket yöneticisi gelir gider dağılımını incelemiş ve şirketin %80’lik gelir kaynağını %20’lik bir satışın sağladığını fark etmiş ve %20’lik dilime odaklanarak şirketi iflas etmekten kurtarmış.
Araştırmam sırasında bu kuralın hayatın çoğu alanına uygulanabileceğine rastlamıştım. Uygulanamayacağı alanları düşününce aklıma ilk olarak seçimler geldi. Sandığın %20’si seçileceklerin %80’ini belirlemiyordu. Belki de olaya biraz daha geniş bir açıyla bakmak gerekiyordu. Seçim kampanyası sırasında uygulanan yöntemlerin %20’si %80’lik bir etki oluşturabilirdi. Galiba bu kuralın uygulanıp uygulanamayacağı biraz da kişinin bakış açısıyla ilgiliydi. Her zaman bardağın dolu tarafına mı bakmalıydık?
Bu kural hayatın çoğu alanına uygulanabiliyor demiştim. Bir öğrenci hangi derse daha çok çalışacağını dersin notlarındaki etkisine göre belirleyebilir. Sosyal ilişkilerimizde %80’inde yer alan insanlar aslında tanıdıklarımız arasında %20’lik kesimdedir. Hatta yüzdelik olarak çok daha az olabilir.
Anlatılagelen bir hikayedir; bir öğretmen sınıfa bir kavanoz, büyük parçalar halinde taşlar, çakıl taşları ve bir miktar kum getirmiş. İlk denemesinde kavanoza sırasıyla kum, çakıl taşları ve büyük parçalı taşları koymuş. Geriye bir miktar büyük parçalı taş kalınca sırayı değiştirmiş ve önce büyük taşları yerleştirmiş, sonrasında çakıl taşlarını atmış kavanoza ve son olarak da kumu ilave etmiş. İkinci denemesinde geriye hiçbir şey kalmamış, üstüne su ekleyerek kalan boşlukları doldurmuş. Kavanozun neredeyse %80’lik kısmını dolduran büyük taşları kavanoza sığdırabilmek için %20’lik kısım olan çakıl taşlarını doğru zamanda atmak gerekiyordu.
Hayatımızın her anında bir karar veriyoruz. Birçok yol arasından bizi bekleyen bilinmeyene doğru yaptığımız seçimlerle süzülüyoruz. İncelediğimiz prensipte olduğu gibi yaptığımız seçimler hayatımızın büyük bir bölümünü etkiliyor. Doğru seçimlerde karar kılmak ve bocaladığımızda da hemen toparlanmak ümidiyle…

Popular Posts

Blog Archive

Copyright © Hosting Fiyatları Ve Özellikleri | Powered by Blogger