En iyi hosting firmaları hakkında kullanıcı yorumları ve incelemeler.Hosting fiyat ve özellikleri için bilgilendirme yaparız.

6 Şubat 2017 Pazartesi

Erken Vedalar ve Beş Kardeş

‘’Ben Sait, balıkçı Sait, biz beş kardeşiz’’
Samimiyeti her bölüm de hissettiğim o dizi: Beş Kardeş
Her zaman böyle Türk dizileri bulamıyoruz vizyonda, birkaç tane bulduk dedik onlar da sırf popülariteye ayak uydurmadı diye tutunamadılar.
Ne yazık ki bu ülkede farklı olanlar ve hak arayanlar elenmeye mahkum.
Gelelim Beş Kardeş’e.
Dizi; küçük, içten ve sadık bir seyirciye sahip. Genelde gençlerin bulunduğu; Leyla ile Mecnun, Ben de Özledim, Modern Muzip Yalanlar, İşler Güçler ve Kardeş Payı gibi marjinal dizilerin izleyicilerinden oluşan bir kitle. Ne yazık ki hep mutsuz sona mahkum olanlar onlar. Bahsettiğim dizilerin herbirinin ayrı bir bitiş hikayesi var, seyircilerini üzen… Nereden biliyoruz? Şimdilerde insanlar sosyal medyada seslerini duyurmaya başladığı için tepkiler çok net ortada. Bundan önceki hayranlar final bölümlerine karşı nasıl tepki gösterdiyse, daha 13. bölümde final çağrısında bulunan Beş Kardeş seyircileri de sosyal medyada seslerini duyurmak için çabalıyorlar.
Ama ne çare!
“Beş Kardeş ekibi, üzdünüz!” diyeceğim ama diyemiyorum. Takip ettiğim kadarıyla oyuncu kadrosundan, yönetmenine hatta prodüksiyon ekibine kadar herkes dizinin final vermesinden şikayetçi. En kötüsü de insanların çok iyi işler çıkarmış olmalarına rağmen sırf reyting yüzünden başaramadıklarını düşünmeleri.
Maalesef, ekibin final duyuruları “kaybetmek” üzerine.
Oysaki ben; Onur Ünlü, Burak Aksak ve Selçuk Aydemir projelerini gördükçe Türk dizi sektörü adına bir şeyler kazandığımızı düşünüyordum.
İşte yıl 2015, haklı ve kaliteli işler ortaya koysan ne yazar, popülariteye oynamadıkça yoksun!
Ama anlaşılamayan bir durum var ki gençler artık farklı hikayeler, espiriler görmek; iş adamlarının klişe sekreter aşklarını değil, şairlerin satırlarındaki o naif sevdaları hissetmek istiyor. Bu dikkate alınmadığı içinde 16-25 yaş aralığına hangi dizileri izlediğini sorduğunuzda yabancı dizi isimlerini sıralıyorlar.
Türk dizileri de  olmadı mı şöyle pek sevdiklerimizden, oldu elbet! Mesela Leyla ile Mecnun’umuz vardı, pek de iyiydi reytingleri, çok geniş bir kitleye hitap ediyordu. Gezi Parkı olaylarından sonra haksızlıkları yansıtıp hükümetin yanında olmadığı için kaldırıldı. Ekip, demokratik bir ülkede sırf ideolojilerini açıkça belli ettikleri için cezalandırıldı. Finali bile belli olan o güzelim hikaye sona erdi! Hem de Burak Aksak yeni bölümü hazırlamışken. Oysa çoğu genç Turgut Uyar’ın ‘’Göğe Bakma Durağı’’ şiirini Osman Sonant ve Ali Atay sayesinde ezberlemişti.
Aradan zaman geçti, sosyal medyada gençler susmadı. Hep “yeni proje” beklentileri içerisindelerdi. “Sizi çok özledik” dediler, Leyla ile Mecnun ekibi de ‘’Ben de Özledim’’ diye çıkageldi. Özlenilen oyuncu kadrosu, dizilere yeni soluk getiren senaryolarıyla Burak Aksak ve bunca samimi, yetenekli ve birbiriyle uyumlu isimleri yan yana toplayan Onur Ünlü ile. Oyuncular, Leyla ile Mecnun’a olan  hasretlerini ve dizi bittiğinde ne hale düştüklerini bize minik ve tatlı bir hikaye ile sundular. Yine bir son vardı.
Ve yine özlendiler!
Aynı aileden iki güzel yetenek çıkınca pek umut dolu oluyor insan. Burak Aksak’ın kuzeni olan Selçuk Aydemir de çok başarılı projelere imza attı bu arada. Modern Muzip Yalanlar adlı yaz dizisini, oyuncuların hayat hikayelerini katarak İşler Güçler adı altında devam ettirdi. Ahmet Kural ve Murat Cemcir ikilisine zaten diyecek hiçbir söz yoktu. Ama onlar da gitti! Neden dedik, her hikayenin bir sonu var dendi. Sonra Kardeş Payı sürprizi ile çıktılar karşımıza, güldük eğlendik. Ama o da bizi erken terk edenlerden oldu.
Bu sayede izleyiciler olarak erken final verecek dizileri anlamaya başladık. Klasik Türk dizisi mantalitesiyle çekilmeyenler önce normal saatlerden gece saatlerine alınıyor, sonra daha da geç saatlere alınıyor, bir vakit sonra da bitiyordu. Ezberlemiştik zaten. Kardeş Payı’da aynı bu stratejiyle son buldu.
Bir kez daha kanıtlandı ki Türk dizilerinin yayında kalması için: bir zengin bir fakir, bir aşk hikayesi, aldatma ve entrika olması gerekiyormuş.
Ama gençlerin bir kısmı böyle diziler sevmiyor. Daha ilk bölümünden sonunu tahmin edebileceğimiz o diziler baydı artık!
Ali Atay, Serkan Keskin, Osman Sonant’ın absürt komedisi veya Ahmet Kural, Murat Cemcir ikilisinin çekişmeli hayatı kadar içten değildi yıllardır alıştığımız o senaryolar.
Ya da senelerdir aşina olduğumuz hırsız polis dizilerini bambaşka hale getiren Behzat Ç. ekibi gibi kadar samimi değil hiçbir dizi!
Bıkkınlığımızı duymuş olmalı ki Onur Ünlü, sağolsun ‘’beş kardeş geliyoor’’ dedi ve bizi kendimize getirdi. Özlemimizi şöyle bir dindirdi.
Edebiyat öğretmeni bir babanın beş oğlu: Sait, Nazım, Turgut, Orhan ve Aziz birbirine hiç benzemeyen ama birbirleri olmadan asla yapamayan beş ayrı karakter. Tansu Biçer, Behzat Ç.’nin asi Harun’u Fatih Artman ve Leyla Mecnun hayranlarını asıl çeken üç isim Nadir Sarıbacak(l&m konuk oyuncu), Serkan Keskin ve Osman Sonant.
Ama benim favorim dizinin duygusalı ve edebiyat aşığı Nazım yani Nadir Sarıbacak!
Bununla alakalı, geçenlerde Yekta Kopan şöyle bir tivit atmıştı:
“Beş Kardeş”in Nâzım’ı için ayrı bir dizi yapılmalı.Şöyle on bölümlük, tadı damakta kalacak bir iş.. izlediğim tek dizi.”
Ne güzel demiş Kopan, Onur Ünlü lütfen duy sesimizi!
Beş Kardeş’in hikayesinden burada bahsetmeyeceğim. O müthiş oyunculukları, espirileri, göndermeleri, ince lafları tatmadan ve bölümleri edebiyat ve duygu kokturan Nazım’ı görmeden olmaz.
Yalnız bir iyi bir de kötü haberim var!
İyi haber diziyi kaçıran ve izleyemeyenler için AyYapım’ın Beş Kardeş Youtube kanalı çok güzel bir hizmet sunuyor. Dizinin tüm bölümlerini yüksek çözünürlükte ve sansürsüz olarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz. Kötü haber ise kiminizin belki de yeni izleyeceği bu dizinin final(13) bölümünün 4 Ağustos Salı akşamı yayınlanmış olması! Spoiler vermek istemiyorum ama, çok acımasız bir sondu, oyuncuları abilerimiz gibi sevmişken final sahnesi ağlattı!
Yani kısaca yine ‘’kimi sevdiysek gitti!’’
Son yıllarda, Onur Ünlü, Burak Aksak ve Selçuk Aydemir gibi kaliteli senarist ve yönetmenlere alıştık. Elbette ki ‘’pembe diziler’’ de çok kaliteli kadrolar tarafından çekiliyor ama biz gençler daha farklı şeyler arıyoruz. Arıyoruz arıyoruz ama kitle olarak bu sevdiğimiz projeleri ayakta tutacak kadar sayımız yok!
Ben ‘’Beş Kardeş’’ e veda etmeye hiç hazır değilim! Zaten kim hazır ki?
Başta dediğim gibi dizi ekibinin de ne kadar hüzünlü olduğu ortada. Belki sayı olarak sizi desteklemeye yetmiyoruz ama biz size en baştan beri sadığız! Varsın olsun reyting kaygısından projeleriniz başarısız-mış gibi görünsün. Hayran kitlenizin içtenliği ve sadıklığı ile insanlar üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunuzu görebilirsiniz.
Sevgili Beş Kardeş ekibi, dönem ortasında final diye bizi korkutup tekrar devam etmiştiniz. Yine öyle yapsanız? Gerçekten finalse de harika bir iş çıkardınız, biz sizden çok memnun kaldık keşke seyirciler olarak da biz sizi memnun edebilseydik.

Popular Posts

Blog Archive

Copyright © Hosting Fiyatları Ve Özellikleri | Powered by Blogger