En iyi hosting firmaları hakkında kullanıcı yorumları ve incelemeler.Hosting fiyat ve özellikleri için bilgilendirme yaparız.

6 Şubat 2017 Pazartesi

Gerçek Başarıya Ulaşmanın 8 Yolu.

Anayasa’dan bütünlemelere kalan %55-60’a yakın arkadaşım, YGS yaklaştıkça gelen öğrenci e-maillerinden sonra “başarı” dediğimiz zirveye ulaşamamanın insanlara verdiği umutsuzluğu iyice fark etmeye başladım. Tüm gelecek vaat eden kapıların “başarı”dan geçtiği, başarısızlara karşı ciddi bir anti-pati besleyen ve iyi bir üniversite okumayan yada sınavlarda yeterli netler alamayan insanların pek değer görmediği bir ülkede olmamız ise bu umutsuzluk derecesini kimi zaman psikolojik sorunlara hatta geçen ay TEOG sınavı yüzünden intihar eden 13 yaşındaki Ayşe Berrin’i düşünürsek ölümlere kadar yükseltebiliyor.
Peki ya başarı nedir?
Başarının sözlükteki yeri şu: “Bir iş için gerekli enerjinin amaca en uygun biçimde, en ekonomik, en etkin olarak kullanılma becerisidir”. Türkiye’de başarı nedir sorusu ise çok açık. “İyi eğitim! Sonuç, sonuç, sonuç”. Doğru cevap bu mu? Düşünelim.
Türk milleti olarak bilmediğimiz onlarca kelimeyi kullanmaya çok meraklıyız. Hatta “sofistike” kelimesi çok havalı geliyor diye olur olmaz yerlerde kullanan kişilere pek çok kez denk geldim. Olması gereken ise sözlüklere bakmamız, değil mi? Çünkü kelimeler albayım, kelimeler… demiş Oğuz Atay. Pek de haklıymış baksanıza, başarı kelimesinin literatürdeki ile uygulamadaki yeri arasındaki devasa fark 13 yaşında bir kızı intihara kadar sürükleyebiliyor.
“Beceri, en uygun olma, en ekonomik olma, yada en etkin şekilde kullanmak” göreceli kavramlar. “Beş parmağın beşinin bir değildir” atasözüyle büyüyen nesiller olarak her insanın bakış açısının birbirinden farklı olduğuna ve herkesin birine göre illa başarılı olduğuna ikna edebiliriz kendimizi. Gerek var mı? Tabiki yok.
ÇÜNKÜ HEPİMİZ BAŞARILI OLDUK!
Dünyada başarılı isimler dendiğinde çoğumuzun aklına aynı kişiler geliyor, çoğunlukla bunlar “parayı kırmış” kişiler oluyor .Eminim Nazım Hikmet ve Necip Fazıl’ın trilyonlarından kimse bahsetmedi çünkü olsa herkesin aklına onlar gelirdi. Şairlik karın değil gönül doyuruyor, olsun biz de yürek insanlarıyız .Aslına bakarsanız herkesin başarılı kişi algısı da farklı, bana göre bilim adamları idol olabilir mesela yada şairler, yazarlar ama girişimciler değil. Ahh şu girişimciler…
Peki ya size göre? En başa dönelim “başarılı isimler dendiğinde çoğumuzun aklına aynı kişiler geliyor” dediğinde aklınızdan Bill Gates ve Steve Jobs geçti değil mi, doğru söyleyin? Bana sorarsanız hayatımızı mahvettiler. (Neyse konumuz bu değil,bunu atlıyorum) Konumuz başarı ve onunla beraber dikte edilen sürülerce isim. Bunlardan sıyrılın! Kendinizi koyun o isimlerin yerine. Çünkü siz de başarılısınız!
Bu hayatta net olan şeyler çok az, çoğu şey değişime çok açık. Siz de öylesiniz, başarı diye nitelendirdiğimiz terim de… İnsanın en üretken olduğu zamanlar pozitif düşünüp bu yüzden konsantre olabildiği zamanlar o yüzden başarı için umutsuzluğa bir an bile yer yok.
Şimdi dünyadaki 1000 tane “en başarılı” diye nitelendiren insanların röportajlarından oluşan bir veri sunacağım size.
Başarıya ulaşmanın yolu nedir?
1)Tutku, yaptığın işi sevmek
2)Onun için elinden geleni yapmak çabalamak
3)Konsantre olmak
4)Kendini zorla
5)Yaratıcı fikirler düşün
6)Kendini geliştir
7)Bencil olma, faydalı ol başkalarını da düşün
8)Devamlı ol! Pes etme
Bunların bir arada bulunduğu bir mecrada sonuç olmasa da olur. Siz eğer bu sekiz maddeyi yerine getirdiğinize kalpten inanıyorsanız ve en başta düşündüğünüz sonucu alamıyorsanız belki de hedefinizi yanlış belirlemişsinizdir ve o an bulunduğunuz durum belki de yıllarca tahmin edemediğiniz ama size en uygun olan başarıdır.
Aşağıdaki TedEd’i izlemenizi tavsiye ederim.
Başarı değil mutluluklar dilerim! Zira mutlu olmak zor zanaat! 

Popular Posts

Blog Archive

Copyright © Hosting Fiyatları Ve Özellikleri | Powered by Blogger