En iyi hosting firmaları hakkında kullanıcı yorumları ve incelemeler.Hosting fiyat ve özellikleri için bilgilendirme yaparız.

6 Şubat 2017 Pazartesi

İnsan Neden Yazar?

Yazmak zor iş dostlar, son zamanlarda anlıyorum. İnsan düşünüyor, planlıyor, her şey hazır ama iş yazmaya gelince.. İşte orada kalıveriyor. 
Halbuki ne de güzel yazmış Akif:
Ağlarım ağlatamam, hissederim söyleyemem
Dili yok kalbimin, bundan pek bizârım.
Yazamamayı yazmış Akif, söyleyememeyi yazmış, dilin biçâr kalmasını, kelimelerin kifayetsizliğini yazmış. Akif ki Safahat sahibi, İstiklal şairi, yazamadığından yakınmış. Bir de bana bakın, ne de güzel yazdım diye övünürüm, üç beş kelime karalayıverdim mi!
Kelime seçmek, cümle kurmak, hele de sözcüklerin düzenini sağlamak, bazen insanı çileden çıkarıyor. Yazmak ile yazmamak arasındaki o gaip çizginin orta yerinde kalıveriyor insan.
Öyle her zaman da yazamıyorsunuz. Her yer olmuyor, her ruh haline farklı yazı gerekiyor. Nerden geldi başıma bu bela, diyesiniz geliyor sıklıkla. Yazarları anlıyorsunuz. Gerçek yazarlığın zorluğunu yazarmış rolü yaparken bile hissedebiliyorsunuz.
Hem Anlatamıyorum diyor Orhan Veli de:
Her şeyi söylemek mümkün;
Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum;
Anlatamıyorum…
Anlatılamıyor, olmuyor işte, zor iş demiştim başta. Zorluğu da tam bu kısmında işte. Anlatsam, hele bir anlatabilsem; dünyalar benim olacak, bir ben daha doğacak nerdeyse, paylaştıkça azalan bütün sıkıntılarım son bulacak.
Peki neden yazıyorum, neden yazıyoruz yüzyıllardır? İnsan neden yazar? Hem anlatamıyoruz derdimizi, yetmiyor kelimeler, çaresiz kalıyoruz çoğu zaman. Öyleyse nedendir bu kabuk bağlamayan yaramız?
Bir ihtiyaç halinin ortaya çıkması mı, yoksa dertlerin kaynağı mı? Kasvetli dünyada bir teneffüs alanı mı, yoksa perişanlığın yansıması mı kelimelere? Peki sadece ekmek parası için diyebilir miyiz?
Bana gelince, genelde yorulmuş ruhumu dinlendirmek için yazarım. Ne kadar kırık dökük de olsa cümlelerim, rahatlatır beni. Bazen duygularım şahlanır, zapt edemem; sözcük olup çıkıverir karşıma. Bir cümle yazarsam belki de düşüncemde milyonlarcası vardır. Zorlanırım, yorulurum, hatta bazen düşünceler alır götürür beni uzaklara uyumamam.
Yazmak geçer içimden, yazmak geçer içimizden. Yazarım, yazarız… Nedenini düşünmeden, sadece yazarız.
Kim bilir belki de sadece yazmak için yazıyordur
insan?
Ne dersiniz?

Popular Posts

Blog Archive

Copyright © Hosting Fiyatları Ve Özellikleri | Powered by Blogger