En iyi hosting firmaları hakkında kullanıcı yorumları ve incelemeler.Hosting fiyat ve özellikleri için bilgilendirme yaparız.

5 Şubat 2017 Pazar

Rasathane neden yıkıldı?

600 küsür sene yaşayan Osmanlı İmparatorluğu‘ nun yıkılışının birçok nedeni vardır. Bana göre ise “Akıl ve bilimin olmadığı bir ülke çağın gerisinde kalır ve medeni devletlerin sömürgesi haline gelir.” sözünün belirttiği gibi bilime verilen önemin sona ermesidir.  Teknolojik gelişmeleri takip edemeyen Osmanlı, önce askeri alanda geri kalmış ve bunun sonucunda da büyük zaferleri sadece ümit eder hale gelmiştir. Askeri alandaki bozulmayı siyasi ve ekonomik bozulmalar takip edince de sona giderek yaklaşılmıştır.

Biz tarihçiler Osmanlıdan bahsederken ilk rasathanenin (gözlemevi) kim tarafından, hangi dönemde kurulduğunu hep anlatırız ama nasıl yıkıldığını pek anlatmayız. Çoğumuzun sormadığı “Rasathane neden yıkıldı?” sorusunun cevabını sizlerle paylaşırken Osmanlıda bilimin yerini nasıl hurafelerin aldığını öğrenecek ve okuduklarınıza inanamayacaksınız!
Takiyüddin Mehmet Efendi, Mısır’da eğitimini tamamlayan matematik ve astronomi alanında çalışmalar yapan önemli bir bilim insanıdır. III. Murat döneminde 1575 yılında Galata’da ilk Osmanlı rasathanesini kurmuştur. Ancak rasathanenin ömrü sadece beş yıl olmuştur. Takiyüddin beş yılda önemli çalışmalara imza atmış ve ilk defa mekanik saat kullanarak dakik gözlemler yapmıştır. Ekliptik ile ekvator arasındaki açıyı 23° 28′ 40″ olarak bularak gerçeğe en yakın hesaplamayı da o yapmıştır. ( gerçeği 23° 27′ ‘dır.)
1577 yılında gökyüzünde görülen kuyruklu yıldızı bir ay boyunca izlemiştir. Kuyruklu yıldız olayından sonra İstanbul’da büyük bir deprem olmuş ve ardından veba salgını başlamıştır. Halk da bu felaketlerin meydana gelmesi ile ilgili bir günah keçisi aramış ve sonunda bu felaketlerin sorumlusu olarak rasathaneyi göstermiştir.
Halk arasında yayılan hurafelere göre rasathane de meleklerin bacaklarına bakılıyormuş. Bu fısıltı tüm İstanbul’a yayılmış ve bu haberlere siyasi çekişmeler de eklenince rasathanenin ömrü kısalmıştır. Ve devreye Şeyhülislam Ahmet Şemsettin Efendi girerek padişahı rasathanede yapılan çalışmaların günah olduğuna inandırmıştır. Şeyhülislam yayınladığı fetvada gözlem yapmanın uğursuzluk getirdiğini, meleklerin sırlarını öğrenmenin vahim sonuçlarının olacağını ve gözlem yapan hiçbir ülkede işlerin yolunda gitmediğini, ülkede zelzelelerin meydana geldiğini söylemiştir. Rasathane karşıtı bu çalışmalardan etkilenen III. Murat da Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa’ya verdiği emirle rasathaneyi bir gecede yıktırmıştır. ( 22 ocak 1580)

Popular Posts

Blog Archive

Copyright © Hosting Fiyatları Ve Özellikleri | Powered by Blogger