En iyi hosting firmaları hakkında kullanıcı yorumları ve incelemeler.Hosting fiyat ve özellikleri için bilgilendirme yaparız.

27 Temmuz 2017 Perşembe

Bilgisayar Satın Alalım

Aldığınız ürün bir Masaüstü Bilgisayar, Dizüstü ya da Netbook (Daha küçük Laptop) olabilir. Hepsinin Anakartı, İşlemcisi, Ekran kartı, Harddiski ve Rami vardır. Bu yüzden bazı terimleri bilmesek bile aradan bize lazım olan kelimeleri ile bilgisayarları tanıyabiliriz. Markalar ve model isimleri sürekli değişebilir ama temel özellikler sürekli sabittir; işlemci hızı, Ram Miktarı, Harddisk Dönme hızı, vb gibi.
Şimdi bir bilgisayar tanıyalım;
Dente Gamezone GZ-1040 Core i7 860 2.8GHz 8GB 1TB (HD5830 1GB VGA) Masaüstü Bilgisayar
Yukarda özellikleri yazılı bilgisayarın bu cümlesinden çıkarabileceklerimizi yazalım;
-          Dante Gamezone GZ-100: Firma adı ve adından da anlaşıldığı gibi oyun severler için üretilmiş gibi duruyor.
-          Core i7 860: Core çekirdek demekti. i7 2010 yılı itibari ile çıkan en son işlemci türüdür. İçinde 4 Çekirdek bulunur. Yani bilgisayarımız 4 çekirdekliymiş. Ve son teknoloji işlemci barındırıyor.
-          2.8GHz: İşlemcimizin hızı. İşlemcimizin Cache belleği hakkında bir şey denmemiş. Bu bilgiyi kesin öğrenmek lazım.
-          8GB: İşlemcimizin yanında Düşük miktarda GB kelimesi geçiyorsa bu bir bellektir ve RAM’dir. Harddisk yada Cache bellek de değildir çünkü harddisk olsa çok daha büyük bir rakam olması gerekirdi 500GB, 1TB (1000GB) gibi. Cache bellek olsa çok çok daha küçük bir rakam olması gerekirdi 2MB, 3MB, 8MB gibi. Bu yüzden bu RAM miktarıdır ve ev kullanıcıları için en yüksek miktardır. Burdan şunuda çıkartabiliriz, işlemcimiz 64 Bit bir işlemci yani normal işlemcilerden daha hızlı ve İşletim sistemimiz de ona uygun 64 Bit bir işletim sistemi. Çünkü 8GB RAM’i sadece 64 Bit işletim sistemleri kullanabilir.
-          1TB: 1 Terabayt diye okunur ve 1000GB’a eşittir. Bu Harddiskimiz. Dönüş hızı verilmemiş.
-          HD5830 1GB VGA: VGA ekran kartı demek. 1GB ekran kartının RAMidir. HD5830 ise ekran kartı model adıdır. 2010 yılı itibari ile çok güçlü bir model.
Bilgisayarımızın özelliklerini öğrendik ama fiyatı da öğrenmek lazım tabi. Yukarda özellikleri ve resmi bulunan bilgisayar 2900TL J ve içinde monitör yok. Ekran olsaydı yanına birde monitör özelliği yazılırdı. Kaç inch (20”   20 inch olarak okunur) olduğu bilgisi verilirdi.
Şimdi diğer donanım birimlerine bakalım, bunlar; monitör, klavye, fare, ses kartı, tv kartı, projektör, yazıcı, ethernet kartı, power, kasa, cd/dvd rom, modem.

  Monitör

                Monitörler yani ekranlar bize ekran kartından gelen görüntüyü yansıtan donanımlardır. Bir bilgisayar ekransız da çalışabilir. Ama kullanımı zor olacağı için bu dediğimiz sadece belirli amaçlar için yapılmaktadır. Ekranınız ince olabilir LCD ekranlar gibi, yada evdeki televizyonunuz gibi de olabilir onlarda Tüplü ekranlardır. Günümüzde kullanılan  yeni ekranlar LCD ekranlardır. Daha yeni olarak LCD ye benzeyen LED ekranlar çıkartıldı. Yeni laptopların ekranları artık tamamen LED. LED ekranda LCD gibi fakat daha az enerji harcarlar. Bu da daha doğacı bir ürün olarak değerlendirilebilir. Aynı şey LED Televizyonlar için de denebilir.
                Ekranlar tepkime süreleri ve büyüklükleri ile anılırlar. “Philips 190V1SB 19" 5ms Wide Screen LCD Monitör” bu cümlede adı geçen Philips marka 190V1SB modelli LCD ekranın büyüklüğü 19” (19inch) miş. Cm olarak ölçüyü öğrenmek için inch değerini 2.5 ile çarpmamız yeterlidir. 19x2.5 = 47,5 cm Bu ekranın çapraz köşelerden uzunluğunun ölçüsüdür. Yani ekranınız sol alttan sağ üste 47,5 cmdir. Televizyonlar için de aynısı geçerlidir.
                Bir diğer önemli kısım tepkime süresi olarak nitelendirdik. Tepkime süresi ne kadar küçük ise o kadar iyidir. Bu şu anlama gelir, bir görüntünün gidip diğer görüntünün gelmesi anlamına gelir ki ms milisaniyedir yani 1 saniyenin 1000’de 1’i. Günümüzde 2ms’lik ekranlarda bulunmaktadır. Ne kadar küçükse görüntüler o kadar canlı ve akıcı gözükür.
                Monitörlerin arkasında 2 giriş vardır. Biri ekran kartına yani ana karta takılan VGA kablosu denen kablo girişi, diğeri de elektrik kablosudur. VGA yada elektrik kablosu standarttır. Her bilgisayarın kablosu aynıdır.
                Günümüzde kasası ekranı ile birleşik birkaç tür bilgisayar bulunmaktadır. MAC PC ler bunlardan biridir. Kasa küçük ve ekranın arkasında birleşiktir. Ekran üzerinde birçok düğme olabilir. Bu düğmeler aç kapat ve ekran görüntü ayarlarını yapmak için kullanılırlar. LCD yada LED tvlerde ise bu girişlerin sayısı çoktur ve çok fazla görevi vardır. Bazı tv ekranlarının üzerinde dvd, harddisk ya da blueray oynatıcı bile olabilir.

            Klavye

                Klavye bilgisayara veri girişi yapmak için kullandığımız gir giriş donanımıdır. Klavyeler değişik modellerde olabilirler. Kablosuz klavyeler de bulunmaktadır, altındaki pil ile çalışırlar. Klavyeler bilgisayara usb ya da yuvarlak girişlerle bağlanırlar. Klavyelerin en bilinesi özelliği üzerlerinde fonksiyonel tuşlardır ve bunlara multimedya tuşları denir.  Bazılarının ses ayarları, hazır işlevli butonlar, usb girişi gibi özellikleri olabilir. Klavyeler Q yada F klavye olarak ülkemizde kullanılmaktadır. Günümüzde ilköğretim çağında tüm öğrencilere F klavye öğretilmektedir. F klavye ile Q klavye arasındaki fark harflerin dizilimidir. Q klavye en üst sol tuşun Q olduğu klavyeler, F klavyeler ise F ile başlayan klavyelerdir.

            Fare

                Fareler 2 türlüdür, dizüstü bilgisayarlardaki Touchpadler ve bildiğimiz Fareler. Dokunmatik fareler diyeceğimiz Touchpadler üzerindeki alanlar özelleştirilebilir alanlardır. Bazı bölgesi kaydırma çubuğu olarak kullanılırken bazı bölgeleri bir takım programları hemen açmak için ayarlanabilir. Standart fareler de kablolu ya da kablosuz olabilir.

Ses Kartı

                 Bilgisayarın ses çıkışını sağlayan donanım birimidir. Eksikliğinde yada programı kurulmamışsa bilgisayardan ses alınamaz. Anakartın üzerinde hali hazırda bir ses kartı vardır. Bilgisayarınıza 5+1 gibi ses sistemi takmak istediğiniz zaman ayrıca ses kartı alınıp ana kart üzerinde 6 numaralı alanlardan birine takılabilir. Ayrıca usb girişli ses kartları da bulunmaktadır.

   Tv Kartı

Bilgisayardan televizyon izlemek için gerekli olan donanımdır. Digital yada Analog olarak 2ye ayrılır. Digital tv kartları pahalı olmasının yanında çanak anten kablo ile bağlanabilir ve yüksek kalitede kanallar izlenebilir ve bilgisayara tv görüntüleri kaydedilebilir. Analog tv kartı anten kablosu takılabilir ve yine bilgisayardan anten ile çeken kanallar izlenebilir.
Tv Kartları anakartta 6 numaralı alanlara takılabilir. Fakat günümüzde usbden takılan tv kartları çok yaygındır. Daha kullanışlıdırlar.

 Projeksiyon Cihazı

                Projektörler görüntüleri perdeye yansıtmak için kullanılan donanımlardır. Tv görüntülerini, bilgisayar ekranının görüntülerini yansıtmak amacıyla kullanılır. Bilgisayarın ekran kartına bağlanırlar, monitör girişi ile aynı kabloya sahiptir. Ekran Kartından bazen VGA Çoklayıcı denen donanım ile hem ekrana hem de projektöre bağlanma şansı da vardır.
                Projektörler günümüzde 2 türlüdür; Ansilümen Projektörler ve Led Projektörler. Ansilümen denilen cihaz projektörün lambasının ışık miktarıdır. Fiyatı en pahalı olan kısım ampul kısmıdır. Kısıtlı saat kullanımı vardır ki projektörlerde ortalama 3000 saat kullanım ömrü vardır. Led projektörlerde ise lamba çok daha farklı ve çok uzun ömürlü kullanımı vardır. Ortalama 20000-30000 saattir.
                Projektörlerin kumandaları vardır. Bazı projektörlere kablo ile değil kablosuz bağlantılar ile bağlanılabilmektedir.  Projektör alınırken çözünürlük, ansilümen ve ampulün kullanım saatine bakılır. Led projektörlerin ansilümen kuvveti az ama kullanım süresi çoktur. Ampullü projektörler ise ışık kuvvetli ama kullanım süresi kısıtlıdır. Bir projektörün fiyatı ortalama 1200TL iken ampulünün fiyatı 900TL civarıdır.

  Yazıcı

                Yazıcılarda bilindiği gibi çıktı almak için kullanılırlar. Günümüzde bilgisayara usb kablosu ile bağlanırlar. Birkaç çeşidi vardır. Püskürtmeli yazıcılar, Lazer yazıcılar ve Nokta Vuruşlu yazıcılar. Yazıcıların içlerinde boya barındıran kartuş yada tonerleri vardır. Püskürtmeli yazıcıların boyaları mürekkeptir ve kartuş denen kutuların içindedirler. Kartuşlar bitince satın almaktansa doldurulabilir, daha ucuza gelir. Sadece renkli kartuşlar daha pahalı, siyah kartuş daha ucuzdur. Lazer yazıcıların ise tonerleri vardır. Tonerlerin fiyatları püskürtmelilerden çok daha pahalıdır. Ama mürekkep değil renk tozları bulunmaktadır ve lazer ile kağıt üstüne tozlar yakılarak çıktı alınır. Lazerlerin daha pahalı olmasının bir diğer sebebi de daha hızlı çıktı alınabilmesidir. Nokta vuruşlu yazıcılar ise günümüzde hala kullanılmakta olup, fatura basmada, bankalarda, vb gibi yerlerde kullanılmaktadırlar. Bazı yazıcılar çok daha büyüktürler ve harita basımında reklamcılık sektöründe kullanılırlar. Bazı yazıcılar ise fotoğraf kağıdına resim çıkartmak için üretilmişlerdir.
                Günümüzde yazıcıların bazılarının birden çok fonksiyonu bulunmaktadır. Bazıları çıktı alma işlemi yaparken bazıları da tarama yada faks gönderme özelliklerine sahiptir. Yazıcı alırken bu özelliklerden başka, çıktı alma hızı ve hangi tür yazıcı olduğu önemlidir. Lazer yada püskürtmeli, dakikada 28 çıktı gibi durumlar kontrol edilmelidir.

  Ethernet Kartı

                Ethernet kartı bilgisayarın bir ağa ya da interneti olan bir ağa bağlanmasını sağlar. Günümüzde bütün anakartlarda anakarta birleşik olarak mevcuttur. Ama anakartta yok ise anakarttaki 6 numaralı soketlerine takılabilir. 2 girişi vardır birisi telefon kablosu girişi diğeri ise ağ kablosu girişidir. Ağ kablosunun ucu internete bağlı olan bir cihaza, bilgisayara bağlı ise bu bilgisayar da internete bağlanabilir. Günümüzde kablosuz Ethernet kartları da çıkmıştır. Masaüstü bilgisayarlar da aynı laptoplar gibi internete ağ kablosu olmadan bağlanabilmektedirler.
                Ağ kablolarına CAT5 kablo denir. Uçlarındaki şeffaf plastik kafalara da RJ45 yada jak denir. Ağ pensesi ile takılır. Her ağ internete bağlı değildir. Ama bir ağ internete bağlantılı ise o ağdaki diğer kişiler de internete girebilirler. Bir okulun laboratuarındaki ağının internet kablosu takılmadan internete girememesine rağmen bilgisayarlar arasında dosya paylaşımı yapılabilir. Çünkü bilgisayarlar birbirlerine ağ kabloları ile bağlıdırlar ve kendi aralarında bir ağ oluşturmuşlardır. İnternet olsa da olmasa da aynı ağın içindedirler. Bu tarz ağlara LAN denir. Yani Local Area Network, Bölgesel Ağ Alanı.
Laboratuardaki bilgisayarlar birbirlerine LAN ile bağlıdırlar. İki farklı ağın birbirine bağlanmasını HUB yada SWITCH denen cihazlar sağlar. Laboratuarımızdaki tüm bilgisayarların ağ kablolarının takıldığı cihaza da SWITCH denir. Bunların daha akıllılarına ise ROUTER denir ki çok büyük bağlantı miktarlarını internete bağlayabilir. Routerlar Türkiye’de her şehirde TTNET firmasının altyapısında bulunmakta ve bizlerin internete bağlanmasını sağlamaktadırlar.
                İnternet dünyanın en geniş ağıdır. WWW nin karşılığı World Wide Web yani Dünya Geniş Ağı anlamına gelir. Ağ ilk kez bazı bilgisayarlar arasında askeri amaçlı iletişim kurulabilmesi amacı ile ortaya çıkmış, zamanla bilimsel araştırmalar yapan bilim adamlarının bunu dünya geneline yayımı nı ortaya atmaları üzerine internet terimi doğmuştur.

  Power Supply

                Power supply güç ünitesi anlamında kullanılmaktadır ve bilgisayarın kasasının içinde bulunan bir donanım parçasıdır. Kasanın içindeki tüm donanım birimlerine elektrik akımını dağıtır. Şehir şebekesini çok daha küçük miktarlara düşürür ki bilgisayarın iç donanımı ortalama 5 volt ile çalışmaktadır.
                Çeşitli güç birimleri vardır. Bunlar voltajları ile adlandırılırla.s.r. Elektrik git gellerinde yanabilirler, değiştirilmesi çok basittir. Günümüzde fiyatları ise 80-100TL civarıdır.
                Şekildeki güç ünitesinde kasanın arka tarafında kalan güç kablosu girişi, güç kesme butonu, voltaj değiştirme butonu ve kablolar gözükmekte.

           Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS)

                 Kesintisiz güç kaynakları elektrik gittiğinde bilgisayarı bir süre idare edebilmesi için kullanılırlar. Büyük yada küçük modelleri amaca göre satın alınır. Bir laboratuar için büyük ve çok güçlü güç kaynağı gerekirken ev kullanıcıları için küçük ve uygun fiyatlı bir kaynak yeterli olacaktır.
Güç kaynaklarının arkasında kendisine ait elektrik kablosu ve elektrik kesilmesinde bile çalışmasını istediğiniz cihazlar için priz bulunmaktadır. 3’lü bir pirizi güç kaynağının prizine takılırsa ve bilgisayar bu 3’lü prize takılırsa elektrik gittiğinde bir süre bilgisayarınız açık kalacaktır.

Popular Posts

Copyright © Hosting Fiyatları Ve Özellikleri | Powered by Blogger