En iyi hosting firmaları hakkında kullanıcı yorumları ve incelemeler.Hosting fiyat ve özellikleri için bilgilendirme yaparız.

27 Temmuz 2017 Perşembe

Ekran Kartı Nedir?

  Ekran Kartı bilgisayarın grafik işlerini çok daha becerikli yapmasını sağlayan bir karttır. Anakartın üzerine takılır, resimde 5 numaralı alanlar ekran kartı için kullanılan slotlardır. Ekran kartları anakart üzerine bağlı şekilde olabileceği gibi, sonradan satın alınıp 5 numaralı alanlara da takılabilir. Anakart üzerinde birleşik olan ekran kartlarına onboard ekran kartı denilir. Bu ekran kartları bilgisayarın temel işlemleri yapabilmesini sağlamak için anakarta yerleştirilmiştir. Güçlü bir grafik işleme becerisi için sonradan bir ekran kartı almak gerekir.
                Monitörümüzün kablosu, bilgisayar kasası arkasından kablo aracılığı ile ekran kartına bağlanmaktadır. Bu sayede görüntüler ekran kartı aracılığı ile ekrana taşınmaktadır. Ekran kartlarının kendilerine ait RAMleri bulunmaktadır. Bilgisayarın RAMinden hiçbir farkı yoktur. Ne kadar yüksek ve hızlı RAMe sahipse o kadar iyi çalışırlar ve görüntüleriniz o kadar kaliteli olur. Günümüzdeki ekran kartlarının da kendine ait işlemcileri vardır. Bilgisayarın işlemcisinden gelen emirleri Ekran Kartındaki RAM i ve gerekirse bilgisayarın kendi RAMini kullanarak ekrana yansıtırlar.
                Bilgisayarda grafikler,efektler – RAM, Ekran Kartı ilişkisini bir örnek ile açıklayalım;
Bilgisayarınızda 2GB Bellek(RAM) olsun. Yeni bir oyun alacaksınız, oyunun yeterliliklerine baktığınız zaman en az 2GB Bellek ihtiyacı olduğunu gördünüz. Bilgisayarınız açıkken bile bir miktar bellek harcamaktadır. Sizin bilgisayarınız hiçbir işlem yapmazken 1GB bellek kullandığını varsayalım. Oyunu bilgisayara kurduğunuzda oyunun ihtiyacı olan 2GB bellek miktarını bulamayacaktır çünkü sizin bilgisayarınız zaten hiçbir şey yapmadan bile 1GB bellek kullanıyor. Oyuna sadece 1GB bellek kalıyor. Bu yüzden oyununuz yavaş çalışacaktır.
1GB’lık Ekran kartı aldınız. Bilgisayarınıza taktınız ve oyunu açtığınızda oyun önce ekran kartınızın belleğini kullanacaktır. Bu şekilde oyunun hızlı oynana bilmesi için sadece 1 GB daha belleğe ihtiyaç vardır ki sizin bilgisayarınızdaki 2 GB belleğin 1GB’tı zaten boşta, onu da oyun kullandığı zaman oyundan tam performans alabileceksiniz. Bu sayede oyun akıcı ve gerçekçi gözükecek ve yavaşlama olmayacak. İşte ekran kartınızdaki RAMin size kazandırdığı özellik budur.”
Ekran kartlarının da üzerinde duruma göre fan bulunmaktadır. Grafik işlemleri donanımları zorladıkları için ısınma yapar bu yüzden soğutulması gerekir. Fanlar bu işe yarar. Grafik kartının işlemcisi üzerine takılırlar.
Özetle Ekran Kartları model ve RAM miktarları ile anılırlar. Örnek vermek gerekirse; “Pny Nvidia Quadro FX3800 1GB GDDR3 Pci-e x16 Profesyonel Ekran Kartı” Pny Nvidia Quadro FX3800 grafik kartının modelidir. 1GB GDDR3 içinde bulundurduğu RAM miktarı ve hız birimidir. RAMlerden hatırlarsanız DDR3 2010 yılı itibariyle en hızlı RAM türleriydi. PCİ-e x16 ise Ekran Kartı Türüdür. PCI Ekran kartları anakart destekliyorsa 2 tane aynı anda takılıp kullanılabilir. Bu ekran kartının günümüzdeki fiyatı 1900TL dir.

Popular Posts

Copyright © Hosting Fiyatları Ve Özellikleri | Powered by Blogger