En iyi hosting firmaları hakkında kullanıcı yorumları ve incelemeler.Hosting fiyat ve özellikleri için bilgilendirme yaparız.

27 Temmuz 2017 Perşembe

Harddisk Nedir?

Harddiskler HDD olarak da kısaltılırlar. Bilgisayarda bulunan tüm bilgiler HDDlerde saklanırlar. Siz silmedikçe veriler içinde saklanır, yıllarca kullanılabilirler. Bilgisayara anakartınızın desteklediği kadar çok HDD takılabilir. Yukarıdaki anakart resminde 3 ve 4 numaralı alanlar harddisklerin kablo ile bağlandığı yerlerdir. 3 numaralı alanlara takılan HDDlere IDE harddisk denir. 4 numaralı alanlara takılan harddisklere ise SATA harddisk denir.  SATA HDDler daha hızlı transfer yapabilirler. Bu yüzden HDD alırken ana kartınızda da 4 numaralı girişlerden varsa SATA almanız önerilir.


Harddiskler boyut ve dönme hızları ile anılırlar. HDD boyutları GB’larla anılırlar. GB cigabayt olarak okunur ve 1024MB(megabayt)’a eşittir. Şöyle dersen yanlış olmaz bir film 700MB’a ya da bir mp3 parçası 4MB a eşittir. Günümüzde harddiskler 250GB, 320GB, 500GB, 640GB ve 1000GB olarak satılmaktadır. Boyutu arttıkça fiyatı artar.
Dönme hızı denilen resimde gördüğünüz diskin dönüş hızıdır. Ne kadar hızlı dönerse o kadar hızlı veriler okunur ve yazılır. Buna RPM  (Repeat Per Minute) yani dakikadaki dönüş hızı denir. Dakikada 5400 ve 7200 RPM harddiskler bulunmaktadır. Bunlarda saniyede 80 ve 120 tura denk gelmektedir. Disk bu kadar hızlı dönerken okuma-yazma kafası denen kol disk üzerinde işlemler yaparak bizim günlük ihtiyaçlarımızı gidermektedir.
Harddisklerin arkalarında 2 giriş bulunmaktadır. Biri elektrik kablosu diğeri ise veri aktarma kablosu (yuvarlak resim). Harddisk türüne göre (SATA-IDE) kablolarda değişmektedir. IDE kablolar fazla yer kaplayan ve yavaş (Resimdeki Gri Kablo), SATA kablolar ise (Resimdeki Kırmızı Kablolar) az yer kaplayan ve hızlı kablolardır.
Taşınabilir harddiskler de bulunmaktadır. Bilgisayara USB girişi ile bağlanmaktadırlar. Bu tür harddiskler daha büyük boyutlarda olabilirler. Flash bellekler de birer veri taşıyıcıdır ama harddisk gibi diskleri yoktur. Disk yerine elektronik çipleri bulunmaktadır.

Popular Posts

Copyright © Hosting Fiyatları Ve Özellikleri | Powered by Blogger