En iyi hosting firmaları hakkında kullanıcı yorumları ve incelemeler.Hosting fiyat ve özellikleri için bilgilendirme yaparız.

27 Temmuz 2017 Perşembe

İşlemci Nedir?

İşlemciler CPU (Central Processing Unit) Merkezi İşlem Birimi olarak bilinir. Processor (Prosesör diye okunur) de denir. Bilgisayarın tüm işlemlerinin gerçekleştirildiği, içinde 2 Trilyon transistor olan nano teknoloji ürünü bir donanımdır. Günümüzde 2 işlemci markası vardır biri INTEL diğeri de AMD’dir. Tek çekirdek, çift çekirdek ya da 4 çekirdek olarak günümüz kullanıcılarının bilgisayarlarında bulunmaktadırlar. Yandaki resimde 4 çekirdekli bir işlemci gözükmekte yani 2 tane çift çekirdek. İşlemciler anakart üzerinde takılı bulunurlar. Anakart resminde 1 numaralı alan bir işlemci yuvasıdır.
İşlemciler marka, çekirdek ve hızlarına göre sınıflandırılırlar. İşlemci ne kadar hızlı ise o kadar çok işlemi aynı anda yapabilirler.  İşlemcilerin üzerlerinde soğutucu fanlar bulunmaktadır çünkü işlemciler çok ısınan donanımlardır. Fanlar çalışmazsa işlemci ısınarak yanar. İşlemci fanı çalışmadığı zamanlarda ya da güç kablosu çıktığı durumlarda bilgisayardan bir sinyal sesi duyabilirsiniz. İşlemci ne kadar soğuk ise işlemler o kadar hızlı yapılır.
İşlemcilerin hızları Tür ve GHz bilgisine göre sınıflandırılır. “Core 2, 2.53Ghz, 3MB Cache” bu cümle bir işlemciyi anlatmaktadır. Core 2’dan anladığımız işlemcimizin 2 çekirdeği olduğudur. 2.53GHz den anladığımız işlemcimizin hızıdır. Ne kadar yüksek ise o kadar hızlı çalışır ama o kadarda fazla ısınır buda kasanın içinden fazla fan sesi gelebileceği anlamına da gelir. 3MB Cache ise İşlemcimiz ile birleşik bulunan süper hızlı bir bellek türüdür. Saniyede milyonlarca işlem yapan işlemciye destek olur. Ne kadar yüksek ise işlemci o kadar fazla işlemi yapabilir. Günümüzde en fazla 8MB Cahce ler bulunmaktadır. Yakında 16 ve 32MB’lıkları da çıkacaktır.

Popular Posts

Copyright © Hosting Fiyatları Ve Özellikleri | Powered by Blogger