En iyi hosting firmaları hakkında kullanıcı yorumları ve incelemeler.Hosting fiyat ve özellikleri için bilgilendirme yaparız.

27 Temmuz 2017 Perşembe

Ram Nedir?

RAM (Random Access Memory) rem olarak okunur ve bellek olarak isimlendirilir. HDD gibi bu da bir bellektir fakat harddisk kadar büyük değildir ve üzerinde disk de yoktur. RAM bilgileri saklamak için hafızada tutmaz, Ram işlemciye yardım etmek için bilgileri bilgisayar kapanana kadar hafızasında tutar. İşlemci grafikleri, efektleri, görüntüleri işleme tabii tutmak için öncelikle o grafikleri, efekt ve görüntüleri harddiskten okuması gerekir. Fakat verileri okumak, HDD yavaş bir donanım olduğu için çok yavaş gerçekleşir. Bu yüzden gerekli veriler öncelikle RAM’e aktarılır ve ihtiyaç oldukça işlemci bu verileri RAM üzerinden çok hızlı bir şekilde okuyup işleme tabii tutabilir. Bu yüzden RAM miktarınız ne kadar çok ise o kadar veri bellekte tutulabilir ve istenildiği zaman hemen işlemci tarafından kullanılabilir.
RAM’lerin birkaç modeli vardır. Laptoplar için ve Masaüstü bilgisayarlar için değişiktirler. RAM’ler hızları, boyutları ve modelleri ile adlandırılırlar. Örnek vermek gerekirse “2GB  1333Mhz DDR3”. 2GB denilen kısmı belleğimizin boyutudur. 1333Mhz denilen kısım ise RAM’in hızıdır. Bu ne kadar fazla ise o kadar hızlı çalışır. DDR3 ise modelidir. Günümüzde yeni bilgisayarlarda DDR2 ve DDR3 modeller kullanılmaktadır. Son çıkan DDR3 modeller tabi ki daha hızlıdırlar.
Ramler Anakart üzerinde 2 numaralı bloklara takılırlar (İlk sayfadaki anakart resmi). Resimde gördüğünüz ana kartta 4 RAM yuvası bulunmaktadır. 2si mavi 2 si siyah. RAM bunlardan herhangi bir tanesine takılabilir.
Eğer yeni bir RAM miktarınızı değiştirmek istiyorsanız önceki RAMlerinizin hızlarını kontrol etmelisiniz. Eğer yavaş bir RAMiniz var ise gidip çok hızlı bir RAM almanız bir şey ifade etmez çünkü en düşük RAM hangisi ise o hızda çalışırlar. Bu yüzden aynı hızda RAM satın alınmalıdır. Eğer tüm RAMlerinizi çıkartıp yeni bir tane takacaksanız mesela 512MB lık RAMinizi çıkartıp yerine 2GB’lık RAM takmak istiyorsunuz. Bunun için öncelikle anakartınızın 2GB’lık RAMleri destekleyip desteklemediğini ve hangi hızda RAM’leri desteklediğini öğrenmeniz lazım. Destekliyorsa ve uygun hızda da bulabildiyseniz, herhangi bir RAM slotuna takabilirsiniz.

Popular Posts

Copyright © Hosting Fiyatları Ve Özellikleri | Powered by Blogger