En iyi hosting firmaları hakkında kullanıcı yorumları ve incelemeler.Hosting fiyat ve özellikleri için bilgilendirme yaparız.

27 Temmuz 2017 Perşembe

Yüksek Çözünürlüklü ve Düşük Boyutlu Görüntü Kaydı

Bilgisayarınızdaki görüntüleri tam ekran ve düşük boyutlu kaydedebilmek için kullanabileceğiniz çok güzel bir araç var. Kul hakkı yemenize gerek yok çünkü ücretsiz.
Programın adı CAM STUDIO, Camtasia ile karıştırmayın!
İndirmek için tıklayınız.


Kurulumu next next diyerek tamamlayabilirsiniz. Zaten çoğu program böyle kurulur. Şimdi tek eksik videoyu kaydederken kaliteli ve az yer kaplayacak videolar çekmek. Bunun için CODEC denilen programcıklar bulunmaktadır. Videoları kaydederken sıkıştırarark kaydederler ve kaliteli düşük boyutlu görüntüler kaydetmenizi sağlar. Böylece çok büyük videolarınız harddisikinizde ya da flash belleğinizde az yer kaplayabilir.
Codeğimizi indirelim. Adı KLiteCodec. Tüm dünyaca kullanılan içinde onlarca codec barındıran çok kullanışlı bir codec programı. Sadece bilgisayarınıza kuracaksınız. Ve daha sonra bilgisayarınızda izleyemediğiniz videoları rahatlıkla izleyebileceksiniz.
Yeni versiyonu indirmek için tıklayınız açılan pencerede listeden bir tanesine tıklayınız. Yeni versiyonda belki x264 codec'ini göremeyebilirsiniz. Veya resimlerdeki eski versiyonu indirmek için tıklayın (Versiyon klcodec335f).
İndirdiysek kuruluma geçelim. Kurulumda dikkat etmemiz gereken 1 nokta var.

Kurulumda yukardaki ana geldiğinizde listeden x264 yazan yeri bulmalı ve yanına tıklayarak okey işareti koymalısınız. Next next diyerek devam edebilirsiniz.

Cam Studio ile Codec Seçimi

Kurulum bittikten sonra. Masaüstünüze muhtemelen kısa yolu gelen kayıt programımızı açalım ve resimdeki yere girip aşağıdaki ayarları yapalım.
Options'dan Video Options'a girin. Videonun codec seçimini buradan yapacağız. Tabiki bu 1 kereye mahsus olacak. Bİr daha buraya girmek zorunda değilsiniz.

Vİdeo Options sayfası burası. Açılır menüden resimdeki gibi x264 - H264 olan codeci seçin. Quality yani kalite kısmını da %100 yapın. OK diyerek ayarı tamamlayın.
Bilmeniz gereken bir başka ayar ise ses kayıt ayarıdır. Belki anlatmak istediğiniz şeyler olacaktır.
Ses kaydı almazsanız Do No Record Audio
Ses kaydı alacaksanız Record Audio From Microphone seçeneklerini seçmelisiniz.
Ama şunu unutmayın sesli videolar büyük yer kaplayabilirler. Bu yüzden seside iyi ayarlamak gerekir. Audio Options'dan denemeler yaparak kaliteli ses ve düşük boyut elde edebilirsiniz.

Cam Studio İle Video Kayıt Yapmak

Kayıt yapacağınız çözünürlüğü belirlemeniz lazım. Çözünürlük demek videonun ekranda kapladığı yer demektir. Aşağıda elinizle belirleyebileceğiniz bazı çözünürlük listeleri bulunmakdatır. "genişilik x yükseklik" olarak gösterilirler.
Çözünürlük
720×576
720×480
640×480
1280×720
1920×1080
Elinizle bunu ayarlamak için Fixed Regiona tıklayın ve değerleri girin. Width genişlik, Heigth yüksekliktir.
İSterseniz çözünürlüğü tam ekran olarak da ayarlayabilirsiniz. Benim laptopumun ekranının çözünürlüğü 1366x760 dir. Full Screen ayarını seçersem videonun çözünürlüğü bu olacaktır. Kırmızı butona basarak kayda başlayabilirsiniz. Opionsda en altta bulunan kısayol ayarları var. İsterseniz ordan kayıt başlat, iptal, duraklat seçeneklerini kısayola atayabilirsiniz. Standart olarak zaten F10 kaydı iptal et, F9 kaydı bitir, F8 ise duraklat olarak çalışmaktadır.
Not: kaydettiğiniz videoların başka kişiler tarafından izlenebilmesi için codec yüklenmiş olması gerekmektedir.

Popular Posts

Copyright © Hosting Fiyatları Ve Özellikleri | Powered by Blogger